منشأ و انواع "سردرد" از نگاه طب سنتی


منشأ و انواع "سردرد" از نگاه طب سنتی
یک محقق طب سنتی گفت: سردرد یا صداع به ۲۴ دسته مختلف تقسیم می‌شود که از این میان ۴ دسته کلی غلبه صفرا، غلبه دم و غلبه سودا بیش از بقیه موارد میان افراد مشاهده می‌شود.
Date:1399/6/17

از نگاه طب کهن ایرانی، سردرد یا صداع به 24 دسته مختلف تقسیم می‌شود که از این میان 4 دسته کلی غلبه صفرا، غلبه دم و غلبه سودا بیش از بقیه موارد میان افراد مشاهده می‌شود.
 
وی ادامه داد: از دیگر انواع سردردهای پرتکرار می‌توان به سردرد معدی، رحمی، کبدی و روده‌ای (کولیت) اشاره کرد که امروزه به همه آن‌ها نام "میگرن" را اطلاق کرده‌اند؛ بخشی از سردردهای جامعه زنان را سردردهای رحمی و مشکلات تخمدان تشکیل می‌دهد که تغییر سبک زندگی و کاهش مصرف سردی‌ها برای درمان این نوع از سردردها بسیار کمک‌کننده هستند.
 
این محقق طب سنتی با اشاره به درمان ساده برخی انواع میگرن‌ها در طب سنتی متذکر شد: به‌طور مثال سردردهای معدی که افراد زیادی از آن رنج می‌برند صرفاً با اصلاح مزاج معده، اصلاح غذا و خارج کردن مواد منجمدشده در سر کاملاً درمان می‌شوند؛ سردردهای معدی معمولاً پس از خوردن غذای سنگین، غذاهای مایع یا دیرهضم به‌وجود می‌آیند و به‌دلیل درگیر کردن سمت راست یا چپ، به سردردهای یک‌طرفه معروفند.
 
فراهانی افزود: هرچند امروزه در طب مدرن کار چندان زیادی برای درمان میگرن نمی‌توان کرد اما وقتی نگاه طب کل‌نگر را به‌کار می‌گیریم، با یافتن علت اصلی بیماری که در مورد سردرد می‌تواند حتی خوردن زیاد گرمی‌ها باشد، می‌توان بیماری را برای همیشه از بین برد.
 
وی خاطرنشان کرد: بسیاری از افراد، گل‌گاوزبان و اسطوخدوس را به‌عنوان دو آرام‌بخش عمومی و قابل مصرف برای همه افراد می‌شناسند در حالی که چنین نیست؛ مصرف خودسرانه اسطوخدوس در سردردهای گرم یا بوییدن گلاب، می‌تواند باعث تشدید درد و حتی تجمیع ماده صفراوی در سر شود.
 
فراهانی یادآور شد: بخش زیادی از بیماری‌های مغز و اعصاب را می‌توان از منظر طب ایرانی درمان کرد؛ به‌گونه‌ای که در منابع قدیمی این طب نیز به درمان بیماری‌هایی مانند انواع افسردگی‌ها، مالیخولیا و مننژیت نیز اشاره کامل شده است.


Rss Services Print  -(5 Body)  Visitor Count: 2964
Add Comments
Name:
Email:  
User Comments:
SecurityCode: Captcha ImageChange Image